Godišnja “Nagrada Dragan Plamenac” za 2011. godinu dodijeljena je dr. sc. Gorani Doliner
Dodijeljena je nagrada Plamenac za 2011. god. Dobitnica je dr. sc. Gorana Doliner za nosač zvuka Tradicija glagoljaškog pjevanja u Hrvatskoj nakladnika Cantus d.o.o. iz Zagreba (CD 98898499442), te za knjigu Glagoljaško pjevanje u Kraljevici u izdanju Hrvatskog muzikološkog društva. Oba izdanja objavljena su 2011. godine.
Obrazloženje
Gorana Doliner niz godina proučava tradiciju glagoljaškog pjevanja. Njezin kontinuiran rad na tom području urodio je 2011. dvama izdanjima koja su važan prinos istraživanju ovog specifičnog fenomena hrvatske kulture.
Prvo izdanje, kompaktni disk naslovljen Tradicija glagoljaškog pjevanja u Hrvatskoj, kojega je uz potporu HDS ZAMP-a objavio Cantus d.o.o. iz Zagreba, uspjeli je, reprezentativan izbor od 25 primjera zemljopisno i sadržajno raznolikih oblika glagoljaškog pjevanja snimljenih od pedesetih do devedesetih godina 20. stoljeća. Riječ je o dokumentarnim (terenskim) snimcima pohranjenima u Staroslavenskom institutu i Institutu za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu koje su snimili razni istraživači glagoljaškog pjevanja. Ovim odabirom Gorana Doliner željela je predstaviti tradicijski najvažnije (i najstarije) slojeve glagoljaške pjevane baštine ne zanemarujući pritom estetske kriterije zvukovne kvalitete izvedbi i oblikovanja glazbene cjeline. Osim što je riječ o dokumentarnom zvučnom prikazu, namjera priređivačice je bila da odabrani primjeri postanu i rado slušani glazbeni sadržaj.
U pomnoj gradnji cjeline albuma Gorana Doliner je predstavila raznolikost i kontraste tradicije glagoljaškog pjevanja koja se usmenim putem očuvala od Istre i kvarnerskih otoka Krka i Cresa te primorskih žarišta Novog Vinodolskog, Senja i Kraljevice, preko sjeverne Dalmacije, otoka Paga i srednjodalmatinskih otoka Šolte, Brača i Hvara do otoka Korčule i Neretvanske krajine. Primjere liturgijskog i paraliturgijskog pjevanja, pjevane molitve i pučke nabožne popjevke, otpjevane na jednom od slojeva hrvatskoga jezika – od crkvenoslavenskoga hrvatske redakcije do živoga pučkog jezika – izvode pučki pjevači i pjevačice, solistički i višeglasno, ponekad i uz orguljsku pratnju. Pomno transkribirani tekstovi napjeva otisnuti su u popratnoj knjižici nakon uvodnog teksta u kojem autorica izbora sažeto prikazuje stanje izvora, ishodišta i namjeru ovog izdanja.
U knjizi Glagoljaško pjevanje u Kraljevici, koju je kao 14. naslov serije Muzikološke studije objavilo Hrvatsko muzikološko društvo, Gorana Doliner muzikološko-filološkim pristupom sagledava fenomen uglazbljenog glagoljaštva u cjelini kako je postojao i još postoji u društvenoj zbilji i praksi. Ne dovodeći u pitanje činjenicu da su glazbeni oblici glagoljaškog pjevanja neraskidivo vezani uz sadržaj, funkciju i strukturu uglazbljenih tekstova, ovakav pristup potvrđuje glazbenu, odnosno muzikološku komponentu kao bitno specifično obogaćenje u sagledavanju kompleksa glagoljaštva kao liturgijsko-crkvene, jezične i jezikoslovne, spisateljske, tiskarske, političke i kulturološke pojave. Nastala na temelju autoričina višegodišnjeg rada i istraživanja glagoljaškog pjevanja u Kraljevici, ali i u široj sjevernojadranskog regiji, uz obradu ostavštine proučavateljice glagoljaškog pjevanja Lujze Kozinović i drugih povijesnih izvora nastalih tijekom više od dva stoljeća, ova knjiga proširuje zemljopisnu kartu obrađenih lokaliteta s tradicijom glagoljaškog pjevanja i dopunjuje dosadašnje spoznaje o razvoju ovog fenomena.