Godišnja “Nagrada Dragan Plamenac” za 2006. godinu dodijeljena je dr. sc. Vjeri Katalinić
Dodijeljena je nagrada Plamenac za 2006. god. Dobitnica je dr. sc. Vjera Katalinić za knjigu Violinski koncerti Ivana Jarnovića. Glazbeni aspekt i društveni kontekst njihova uspjeha u 18. stoljeću, Hrvatsko muzikološko društvo, Zagreb 2006.
Obrazloženje
Rođena 1955. godine u Zagrebu Vjera Katalinić je u rodnom gradu diplomirala (1978.) i magistrirala (1990.) muzikologiju na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu. Doktorirala je 1999. na Sveučilištu u Beču. Kao stipendistica DAAD usavršavala se u Berlinu (1987-88.). Viša je znanstvena suradnica na Odsjeku za povijest hrvatske glazbe HAZU i naslovni docent na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu. Održala je i gostujuća predavanja u Italiji, Irskoj i SAD-u. Suradnica je na znanstvenom projektu „Sređivanje, katalogizacija i obradba muzikalija u Hrvatskoj“ (voditelj Stanislav Tuksar) pri Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa RH te na međunarodnom interdisciplinarnom projektu „Oper im Wandel der Gesellschaft“ u Njemačkoj. Dosad je sudjelovala na šezdesetak znanstvenih skupova u Hrvatskoj, europskim zemljama te u SAD-u i Kanadi. Dobitnica je nagrade „Franjo Ks. Kuhač“ Hrvatskoga glazbenog zavoda (1978.).
Nakon Kataloga muzikalija u Franjevačkom samostanu u Omišu (1992.) i šezdesetak znanstvenih radova Vjera Katalinić napisala je knjigu Violinski koncerti Ivana Jarnovića. Glazbeni aspekt i društveni kontekst njihova uspjeha u 18. stoljeću, koju je 2006. objavilo Hrvatsko muzikološko društvo. Kako je već dvadesetak godina glavno područje autoričina istraživanja hrvatska glazba u europskom okviru u 18. i 19. stoljeću, ona je svojom knjigom kompetentno i akribijski predstavila kontroverznog Jarnovića, skladatelja i virtuoza, uključujući sve poznate prijepore oko njegova života i opusa, ali, istodobno ih i rasvjetljavajući na temelju novi(ji)h dokumenata i spoznaja. Sami violinski koncerti podvrgnuti su temeljitoj muzikološkoj analizi, koja uključuje usporedbe s dosad objavljenom relevantnom literaturom. Vjera Katalinić nije se zadržala samo na toj razini analitičkog postupka, već je, prvi put u muzikološkoj literaturi, Jarnovića i njegove violinske koncerte sagledala i sa stajališta socijalne povijesti, ističući društvenu uvjetovanost njegova koncertiranja i glazbenog stvaralaštva, poglavito, dakako, na području violinskih koncerata. Zato je vrijednost ove knjige dvojaka; ona, s jedne strane, sumira sve dosadašnje istraživačke i spisateljske napore na temi Jarnović, a, s druge strane, otvara nove teme, ili, kako je sama autorica istaknula, zacrtava „smjernice za nastavak istraživanja“. Takvim postupcima Vjera Katalinić istkala je muzikološku znanstvenu knjigu, koja istodobno funkcionira kao zanimljivo, živo štivo širem krugu čitatelja od onog usko specijalističkog, pa stoga nije samo izniman prinos hrvatskoj muzikologiji, već i hrvatskom znanstvenom prostoru uopće.