Godišnja “Nagrada Dragan Plamenac” za 2007. godinu

Godišnja “Nagrada Dragan Plamenac” za 2007. godinu dodijeljena je akademkinji Koraljki Kos, dr. Sanji Majer-Bobetko i Rozini Palić-Jelavić

 

Godišnja “Nagrada Dragan Plamenac” za 2007. dodijeljena je akademkinji Koraljki Kos, dr. Sanji Majer-Bobetko i Rozini Palić-Jelavić za urednički rad na ediciji Božidar Kunc. Život i djelo u izdanju HMD-a 2007.

Obrazloženje

Zbornik radova sa znanstvenog skupa posvećenog Božidaru Kuncu, održanom u Zagrebu 2003. godine u povodu skladateljeva stotog rođendana, obuhvatio je 20 priloga (od održana 23 izlaganja) na 509 stranica, uključujući popis Kuncove ostavštine, a uz to donosi i iscrpnu bibliografiju radova o tom intrigantnom skladatelju, pedagogu i pijanistu. Zbornik je objavljen 2007. godine u nakladi Hrvatskog muzikološkog društva kao 13. svezak u seriji «Muzikoloških zbornika». Urednice zbornika, akademkinja Koraljka Kos i dr. Sanja Majer-Bobetko te tehnička urednica Rozina Palić-Jelavić ujedno su bile i dio organizacijskog tima koji je realizirao proslavu – znanstveni skup upotpunjen koncertima s reprezentativnim slavljenikovim djelima. Organizacija znanstvenog skupa bila je nesumnjiv poticaj istraživačima da se pozabave njegovom ličnošću, tako da su i radovi u zborniku obuhvatili brojne aspekte vezane uz skladateljev život, rad te kontekst i odjeke njegova djelovanja. Upravo povremeni «oprečni sudovi» u otisnutim tekstovima – kako su upozorile urednice u uvodnoj riječi – čine ovaj zbornik posebno intrigantnim i poticajnim za čitanje ne samo muzikolozima i glazbenicima, već i ljubiteljima glazbe koji žele osvijestiti aspekte jednog društvenog i kulturnog razdoblja čijih je živih svjedoka sve manje. Osim egzaktnih popisa i minucioznih analiza u knjizi se pronalaze i emotivni redci vezani uz skladateljevu užu obitelj, što pridonosi plastičnosti i živahnosti prikaza skladateljeve ličnosti i razdoblja u kojem je djelovao. Zbornik je ilustriran reprezentativnim izborom fotografija, a pojedini članci pomno odabranim notnim primjerima. Urednice zbornika i tehnička urednica posebno su apostrofirane kao najzaslužnije za njegovu izvrsnu realizaciju, u koju su uložile svoje bogato znanstveno, istraživačko, uredničko, pa i životno iskustvo, i u kojem su očitovale rijedak znanstveno odgovoran i pluralističko-demokratični stav spram modernog i svestranog uredničkog angažmana.

Stoga je prijedlog povjerenstva HMD-a za dodjelu godišnje «Nagrade Dragan Plamenac» za 2007. godinu, da se nagradi urednički rad akademkinje Koraljke Kos, dr. Sanje Majer-Bobetko i Rozine Palić-Jelavić na zborniku radova Božidar Kunc. Život i djelo, no nagrada podrazumijeva i njihov sveukupni angažman na realizaciji izvrsnog znanstvenog skupa koji mu je prethodio, bez kojeg ova knjiga kao takva ne bi mogla biti objavljena.

“Nagrada Dragan Plamenac” 2007. za životno djelo

“Nagrada Dragan Plamenac” 2007. za životno djelo dodijeljena je akademiku Jerku Beziću

Obrazloženje

bezicAkademik Jerko Bezić rođen je 1929. u Kranju (Slovenija). Školovao se u Ljubljani, Zagrebu i Zadru. Studirao je pravo, etnologiju i povijest glazbe. Potonji studij završio je 1956. u Ljubljani, a 1970. postigao je doktorat iz muzikoloških znanosti. Bio je nastavnik u glazbenim školama u Ljubljani (1951.-56.), asistent u Institutu JAZU u Zadru (1957.-64.), od 1964. znanstveni suradnik a od 1979.-99. znanstveni savjetnik u Institutu za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu. Predavao je etnomuzikološke predmete na Muzičkoj akademiji u Zagrebu (1966.-93.) i na Odsjeku za etnologiju Filozofskog fakulteta (1986.-92.). Kao profesor je gostovao na sveučilištima u Beču, Berlinu, Ljubljani, Pittsburghu, Sarajevu i Skopju. Od 1980. član je suradnik, od 1988. izvanredni i od 1991. redovni član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti te je od 1997. do 2003. bio tajnikom Razreda za glazbenu umjetnost i muzikologiju. Član je (povremeno i predsjednik) strukovnih udruženja: Hrvatskog društva folklorista (od 1955.), središnjeg svjetskog etnomuzikološkog udruženja – International Council for Traditional Music (od 1966.), Hrvatskog etnološkog društva (od 1970.), European Seminar in Ethnomusicology (od 1985.) i Hrvatskog muzikološkog društva (od 1992.).
Sudjelovao je na brojnim znanstvenim skupovima, od kojih je neke sâm potaknuo i pripremio. Uredio je više zbornika radova s etnomuzikoloških skupova te zbirki građe iz ostavštine drugih istraživača. Dugogodišnji je član uredništva uglednih znanstvenih časopisa: Demos (1969.-1984.), Narodna umjetnost (1973.-1994.), Arti musices (1980.-) i International Review of the Aesthetics and Sociology of Music (1989.-). Glavni je urednik Akademijine serije Spomenici glagoljaškog pjevanja.
Etnomuzikološkim je istraživanjima akademik Jerko Bezić skupio opsežnu i vrijednu glazbenofolklornu građu i time pridonio zaštiti i čuvanju hrvatske kulturne baštine. Ta su ga istraživanja dovela do proširenja predmeta etnomuzikologije i promjene istraživačkog pristupa te su rezultirala značajnim etnomuzikološkim monografijama. Plod njegova zanimanja za povijesnu dimenziju glazbenih pojava, kao i za etnomuzikološku analizu glazbenih struktura, radovi su u kojima je utemeljeno interpretirao povijesne izvor i ponudio izvorna rješenja povezana s transkribiranjem, određenjem tonskih odnosa i metroritamskog ustrojstva te klasifikacijom folklorne glazbe.
Na polju primijenjene etnomuzikologije valja istaknuti njegovu dugogodišnju suradnju s uglednim smotrama i festivalima, u okviru kojih je održao predavanja i osmislio više samostalnih priredbi i koncerata tradicijske glazbe.

O znanstvenom ugledu akademika Bezića svjedoče posebna, prigodno koncipirana izdanja znanstvenih časopisa objavljena u povodu 70. obljetnice njegova rođenja: The World of Music (40/3, Berlin 1998.) i Narodna umjetnost (36/2, Zagreb 1999.), te zbornik Glazba, folklor i kultura koji su 1999. objavili Institut za etnologiju i folkloristiku i Hrvatsko muzikološko društvo.

Mnogostrukom djelatnošću akademik Jerko Bezić markantno je obilježio hrvatsku etnomuzikologiju, pridonio stvaranju njezina identiteta i ugleda kao znanstvene discipline te je uveo u tijekove suvremene etnomuzikologije u svijetu. Unio je značajne inovacije u metodologiji te discipline, odgojio nove stručnjake te pridonio očuvanju i populariziranju hrvatske folklornoglazbene baštine.

Na temelju svega što je izloženo Povjerenstvo smatra da je akademik Jerko Bezić svojim ukupnim 50-godišnjim znanstvenim i nastavnim radom, kao i djelovanjem na području primijenjene etnomuzikologije, bitno pridonio razvitku etnomuzikologije. Stoga predlaže da Hrvatsko muzikološko društvo akademiku Jerku Beziću dodijeli „Nagradu Dragan Plamenac“ za 2007. za životno djelo.