Hermann Danuser
Glazba 20. stoljeća
Opća povijest glazbe, sv. 7
Prev. s njemačkog i obrada Nikša Gligo
Nasl. izv.: Die Musik des 20. Jahrhunderts
Hrvatsko muzikološko društvo / Croatian Musicological Society, 2007.
550 str.
Bilješka o autoru
Hermann Danuser je od 1993. godine profesor historijske muzikologije pri Muzikološkome seminaru Humboldtovoga sveučilišta u Berlinu. Rođen je 3. listopada 1946. u Freuenfeldu (Švicarska), studirao je od 1965. klavir, obou, muzikologiju, filozofiju i germanistiku na Visokoj glazbenoj školi Sveučilišta u Zürichu. Glazbeni je studij završio pedagoškom diplomom iz oboe i klavira te koncertnom diplomom iz klavira, a sveučilišni studij disertacijom o Glazbenoj prozi. 1973. godine seli se u Berlin da bi se specijalizirao kod Carla Dahlhausa (Tehničko sveučilište) i Gerharda Puchelta (Visoka škola za glazbu). Nakon što je od 1974. do 1982. godine u Berlinu radio kao znanstveni asistent u Državnome institutu za istraživanje glazbe te na Pedagoškoj visokoj školi, odnosno na Visokoj školi za umjetnosti, 1982. je habilitirao na Tehničkom sveučilištu u Berlinu s Glazbom 20. stoljeća. Od 1982. do 1988. predaje kao redoviti profesor za muzikologiju na Visokoj školi za glazbu i kazalište u Hannoveru, a zatim od 1988. do 1993. na Sveučilištu Albert Ludwig u Freiburgu i. B. Niz godina također koordinira istraživanje pri Zakladi Paula Sachera u Baselu. Član je savjeta Glazbene zaklade Ernsta von Siemensa, te redoviti član Brandenburške akademije znanosti u Berlinu. Gostovao je kao profesor na mnogim sveučilištima u Europi i u SAD. 2005. godine mu je na Royal Holloway pri Londonskome sveučilištu dodijeljen počasni doktorat znanosti.
Naglasak je Danuserovih istraživanja na povijesti glazbe od 18. do 20. stoljeća, na glazbenoj interpretaciji, na novijoj povijesti teorije glazbe i estetike glazbe te na glazbenoj analizi. Po metodologiji pristupa Danuser se zalaže za ispreplitanje analize, istraživanja nastanka estetičkoga diskurza, biografike te povijesti vrsta i institucija. Transdisciplinarni pristupi očituju se u njegovom proučavanju avangarde, nacionalizna, poetike, estetike i historiografije.
Bibliografija Danuserovih radova dostupna je u drugome izdanju encikopedije Die Musik in Geschichte und Gegenwart i u The New Grove Dictionary of Music and Musicians.
Bilješka o knjizi
Kako sugerira sam naslov, Danuserova Glazba 20. stoljeća ne bi trebala predstavljati kakvu „povijest“, premda se autor u četiri glavna poglavlja jasno pridržava kronološke periodizacije koju predlaže (I. razdoblje od 1907. do 1920, II. razdoblje od 1920. do 1932, III razdoblje od 1932. do 1950. i IV. razdoblje od 1950. do 1970. godine). Naslov ponajprije ukazuje na pluralističku različitost glazbe u 20. stoljeću (nerijetka su zbog toga posve opravdana zalaganja da se pojam rabi u množini!). Zato autor već u uvodu glazbu nastoji podvesti pod „artificijelnu glazbu“ kao svojevrsni zajednički nazivnik koji će biti u središtu njegova diskurza. Artificijelna glazba ujedno mu je mjera po kojoj predstavlja različite specifične vrste odstupanja od nje, npr. u filmskoj glazbi, baletnoj glazbi, jazzu, ali i u odnosu između tradicije, modernizma, novoglazbenih pojava i avangarde, odnosno – kasnije – modernizma, postmodernizma i novomodernizma.
Danuserova historiografska metoda nastoji izbjeći povijest kao Veliku Pripovijest, cilj mu je na temelju paradigmatskih slučajeva (skladbenih, recepcijskih, socijalnih…) predstavljati razdoblja bez izrazitoga preferiranja nekoga imena (npr. po uzoru na Povijest Heroja), zadržavajući pritom stav da pluralističko prožimanje (historiografski rečeno: istodobnost raznodobnoga) ne opravdava zalaganje za ujednačenost bez nijansi ili pak za ukidanje uspostavljanja vrednosnih načela, čak i onda kada je riječ o raznim avangardnim pokretima koji se zalažu za potiranje cjelokupne tradicije.
Knjiga je ilustrirana mnogim slikovnim prilozima kojima su priloženi osobito vrijedni komentari – neka vrsta usporedne priče koja vješto nadopunjuje pluralističku sliku glazbe 20. stoljeća u cjelini. Iscrpne bibliografije na kraju svakoga od četiri glavna poglavlja pružit će zainteresiranome čitatelju građu za daljnje promišljanje problema što ih otvara Hermann Danuser, ponekad tek djelomično nudeći rješenja za njih, a ako već, onda – razumljivo – ponajprije s vlastita motrišta.
2007.
ISBN 978-953-6090-29-7
cijena: 38 €; za članove: 19 €