RASUT ĆU SEBE U SRCA MNOGA
Koncert glazbe hrvatskih skladatelja nadahnutih stihovima Dragutina Tadijanovića i njegovih pjesničkih suvremenika
Glazbena škola Slavonski Brod već je nekoliko godina neizostavan sudionik književne manifestacije Tadijine jeseni, čiji je organizacijski nositelj Galerija umjetnina grada Slavonskog Broda. Na dosadašnjim četirima koncertima U tišini bez kraja (2020.), A dúga još jače zasja u meni (2021.), Stotinu stihova, stotinu melodija (2022.) i U zelene krošnje uleti vjetar mlad (2023.) spojili smo Tadijanovićevo pjesništvo i glazbu hrvatskih skladatelja koji su u njemu našli nadahnuće, posegnuli smo i za stihovima drugih književnika, poput Vesne Parun i Dobriše Cesarića, a otvorili smo prostor i za stvaralaštvo mladih talentiranih srednjoškolaca koji su svoje doživljaje Tadijanovićeve poezije pretočili u nove i svježe autorske radove.
Poseban naglasak stavili smo na poticanje nastanka novih djela. Do sada je praizvedeno deset novih skladbi naručenih upravo za ovaj projekt – Linde Uran, Siniše Leopolda, Tomislava Fačinija, Ivana Josipa Skendera, kao i Mislava Dokuzovića, tada još učenika, a danas studenta kompozicije na Muzičkoj akademiji u Zagrebu.
Ove godine nastavit ćemo projekt novim koncertom koji će biti u posebnom ozračju, budući da tijekom čitave godine obilježavamo 70. obljetnicu postojanja i djelovanja Glazbene škole Slavonski Brod. Koncert će biti održan u petak, 8. studenoga 2024. godine na svečanom završetku Tadijinih jeseni.
Okosnica programa i ovoga su puta hrvatski skladatelji, a nit poveznica je pjesništvo Dragutina Tadijanovića i njegovih književnih suvremenika. Programska koncepcija usredotočena je na formu solo pjesme te će učenici naše škole izvesti niz djela hrvatskih skladatelja 20. i 21. stoljeća – oni su Božidar Širola, Milan Majer, Adalbert Marković, Milo Cipra, Branimir Sakač, Zoran Novačić, Dubravko Palanović i Linda Uran. Aspekt vokalnosti širimo na dvije zborske skladbe iz pera Adalberta Markovića i Ivana Josipa Skendera. Osim Dragutina Tadijanovića, književnici čije su pjesme poslužile kao predlošci navedenim skladateljima su Đuro Arnold, Dobriša Cesarić, Gustav Krklec, Vesna Parun, Josip Pupačić i Jure Kaštelan. Ovakvim širokim spektrom istaknutih imena hrvatske glazbene i književne povijesti 20. i 21. stoljeća želimo edukativno djelovati na učeničku populaciju i širu slavonskobrodsku publiku.
U znaku dvaju jubileja, petoga koncertnog projekta na Tadijinim jesenima i 70 godina postojanja Glazbene škole, nastavljamo putovati pjesničkim i glazbenim obzorjima 20. i 21. stoljeća.
Glazbena škola Slavonski Brod